Posted by on kw. 1, 2018 in Opisy zawodów |

 

  1. Zadania i czynności robocze.

Zadaniem programisty jest opracowanie i wdrażanie programów komputerowych do użytku codziennego. Praca programisty składa się z kilku etapów. Na początku programista musi określić założenia programu, a więc do czego ma służyć, dla kogo będzie on przeznaczony, na jakim sprzęcie będzie działać, bądź z jakimi urządzeniami będzie współpracować. Następnie przygotowuje dokładny algorytm- opis oprogramowania. Algorytm precyzyjnie określa kolejność wykonywania danych punktów działania, wprowadzania danych i ich dalszego przetwarzania. Jednak by wprowadzić podane algorytmy trzeba znać odpowiedni język programowania. W ten sposób powstaje pierwsza wersja programu. Jednak to nie koniec. Pierwszą wersję programu trzeba przetestować. Nim program trafi do klienta, trzeba sprawdzić program pod każdym względem i wyszukiwać jakieś potencjalne niedociągnięcia, a następnie wprowadzić poprawki. Programista oprócz stworzenia programu, musi napisać dokumentację, sprawozdanie ze swojej pracy oraz instrukcję jak należy posługiwać się programem. Jeśli program cieszy się dużą popularnością, programiści wprowadzają, nowe, ulepszone wersje swoich programów. Przy pracy bardziej złożonych programów, pracuje więcej niż jeden programista przy nim. Ich praca polega na podzieleniu się pracą na pewne części, które potem scalają. Tak więc każdy z nich zajmuje się poszczególnymi modułami programu oraz tworzą dla nich interfejsy(wejścia i wyjścia). Branża programistyczna w miarę rozwoju techniki bardzo się rozszerzyła, dlatego można wyodrębnić parę specjalności programistycznych. Programista baz danych zajmuje się zarządzaniem i obsługą zbiorów danych dla konkretnych zastosowań- płace, gospodarka materiałowa, kadry. Wtedy ważna jest znajomość specjalnych programów do tworzenia i zmieniania baz danych oraz dziedziny, której dotyczy dana baza. Programista aplikacyjny zajmuje się tworzeniem programów o różnym zastosowaniu przez szeroką rzeszę użytkowników. Programista narzędziowy opracowuje programy systemów ogólnych i specjalnych, i urządzeń peryferyjnych.

  1. Środowisko pracy.

Programista pracuje w przeważnie w pomieszczeniach biurowych, rzadziej w serwerowniach. Jego praca jest połączona z dużym ryzykiem, gdyż ma do czynienia z prądem o wysokim napięciu-1kV, polem elektromagnetycznym, z podwyższonym hałasem, niższą temperaturą. Dodatkowo jest narażony na choroby wynikające z siedzącego trybu pracy, który jest notabene dosyć długi: zwyrodnienia kręgosłupa. Wady wzroku także są częstym schorzeniem programistów. Pracownik często kontaktuje się z ludźmi- pracownikami firmy, klientami, kontrahentami. . Do dyspozycji projektanta systemów komputerowych należy biuro wyposażone w nowoczesne meble oraz potrzebne urządzenia tj. telefax, telefon, drukarka, a także odpowiednio oprogramowany komputer. Charakter pracy projektanta wymaga kontaktów nie tylko z podwładnymi, ale także z szefostwem oraz kierownikami innych działów. Praca ma charakter indywidualny. Polega na świadczeniu usług z zakresu tworzenia oprogramowania. Programista pracuje przeważnie w stałych porach, tylko podczas dnia. Jednak, gdy jest do wykonania jakieś duże, ważne zlecenie, programista pracuje więcej, ponad przewidziany plan godzin pracy, po godzinach. Programista może sam sobie ustalać swoje godziny pracy. Przede wszystkim jest rozliczany ze swoich efektów. Często może się zdarzyć, że programista popada w rutynę, gdyż nie ma przed sobą żadnych nowych, skomplikowanych i rozwojowych wyzwań zawodowych.

http://startcv.pl/wzor/cv-programista
http://startcv.pl/wzor/list-motywacyjny-programista
http://startcv.pl/wzor/podanie-o-prace-programista

  1. Wymagania psychologiczne, wymagania zdrowotne i fizyczne, warunki podjęcia pracy przez dorosłych.

Praca przy komputerze wymaga od programisty cierpliwości i skupienia. Poza tym tworzenie algorytmów także determinuje u programisty zdolność do całkowitej koncentracji oprócz tego bardzo ważną cechą jest dokładność, precyzja, swoisty pedantyzm. Pracownik nie może popełnić nawet najmniejszego błędu, ponieważ cały program zostałby dotknięty efektem domina.  Logiczne myślenie, podejście przyczynowo- skutkowe powinno charakteryzować każdego programistę. Ponadto twórcze podejście do działania oraz odwaga do podejmowania nietypowych rozwiązań także ułatwia wejście przyszłym programistom w zawód. Programista powinien być przede wszystkim samodzielny. Powinien się także nastawiać na pracę w grupie. Dobra pamięć i podzielność uwagi są kolejnymi relewantnymi  cechami przydatnymi dla programisty.  W tym zawodzie nie wymaga się specjalnych warunków fizycznych i zdrowotnych. Oczywiście choroby przeszkadzające w wykonywaniu tej pracy, zmniejszają szanse na zatrudnienie kandydata. Dobry stan zdrowia jest cechą ważną dla programisty. Nie jest wymagana doskonała sprawność fizyczna czy silna budowa ciała, gdyż jest to praca biurowa. W tym zawodzie zazwyczaj pracują osoby, które ukończyły studia z zakresu informatyki na uniwersytecie, bądź też na politechnice. Kursy, szkolenia z tej dziedziny również dają uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Jak we wszystkich zawodach informatycznych ważna jest znajomość (bierna) języka angielskiego technicznego.

  1. Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwości podjęcia pracy przez dorosłych, zawody pokrewne, polecana literatura.

Specjaliści z branży informatycznej są towarem deficytowym na rynku pracy. Firmy zabiegają o pracowników, którzy są dobrymi fachowcami w tej danej dziedzinie informatycznej. Tak samo jest z programistami. Jest to dziedzina bardzo rozległa, mająca kilka specjalności, które w miarę upływu czasu stają się zawodami ogólnymi, a wśród nich wyodrębniają się bardziej wyspecjalizowane dziedziny nauki. Wraz z postępująca gospodarką zwiększa się zapotrzebowanie na programistów. Jednak poszukuje się ludzi o najwyższych kwalifikacjach. Nie można spocząć na laurach. Trzeba się cały czas dokształcać, by być atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy. Programiści mają duże szanse, by wspinać się po szczeblach kariery zawodowej. Zawód programista nie warunkuje żadnych ograniczeń wiekowych; najważniejsze są kwalifikacje.

  1. Możliwości zatrudnienia oraz płace.

Możliwości zatrudnienia są ogromne. Obecnie rynek pracy potrzebuje ludzi z branży informatycznej, szczególnie programistów. Programiści mogą zajmować różne stanowiska. Są one zależne od reguł i polityki przedsiębiorstwa. Przykładowe stanowiska to: inżynier obsługi systemów komputerowych, analityk systemów komputerowych, analityk baz danych, projektant systemów komputerowych, programista baz danych, programista systemów łączliwości komputerowej, programista narzędziowy oraz programista aplikacyjny. Istnieje także możliwość założenia własnej działalności gospodarczej, oferując swoje usługi różnym firmom, bądź prowadząc własny serwis informacyjny. Zarobki administratorów są wysoko ponad średnią krajową. Wynagrodzenie utrzymuje się w granicach od 2000 złotych brutto do 10000 złotych brutto. Najwyższe pensje są w przedsiębiorstwach prywatnych niż w państwowych. Zawód programisty niesie ze sobą ogromne profity. Jest to trudna i często żmudna praca, wymagająca odpowiednich kompetencji.