Aby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie o stan środowiska naturalnego nie wystarczy zapytać o opinię mieszkańców miast. Ich zdanie często bowiem zależy od tego do jakiej grupy społecznej należą czy ile zarabiają. Aby określić stan środowiska potrzeby jest stał pomiar. Monitoring środowiska nie jest obligatoryjny, władze miast często więc nie chcą go wprowadzać. Sytuacja mogła by się zmienić, gdyby był wymagany prawnie.
Jak należy prowadzić monitoring?
Zbierać należy wszystkie informacje o stanie środowiska, źródłach zanieczyszczeń czy warunkach meteorologicznych. Można do tego wykorzystać państwowy monitoring środowiska, który obejmuje dane pochodzące z wielu źródeł, m.in. IMiGW, UM, GDDKiA. Należałoby tylko popracować nad ich spójnością i reprezentatywnością.
System zbierania danych powinien być ekonomiczny, ale z drugiej strony dane powinny być jak najlepszej jakości. Sprawdzić się tutaj może rozproszona sieć monitorowania, która oparta będzie na dużej ilości stacji pomiarowych. Stacje te powinny być bezobsługowe oraz mieć możliwość przesyłania danych bezpośrednio na dedykowany dla nich serwer. Sieć taka powinna swoim zasięgiem obejmować cały teren aglomeracji miejskiej. Do rozlokowania stacji pomiarowych państwowego monitoringu środowiska można wykorzystać budynki użyteczności publicznej, dedykowane słupy lub latarnie miejskie. W obszarach gdzie stacji nie da się zamontować można zastosować mobilne laboratorium.
Pomiary należy wykonywać przez cały dzień i noc, w każdy dzień bez wyjątku. Ciągły monitoring najlepiej bowiem określi stan środowiska i występujące w nim problemy. Pomiary trzeba zacząć jak najszybciej, tylko szybkie działanie pozwoli bowiem powstrzymać negatywne zmiany, a może cofnąć również te, które już się dokonały.
Dlaczego warto prowadzić monitoring środowiska?
Ciągłe monitorowanie środowiska aglomeracji miejskich zintegrowanym systemem ITS ma szereg zalet. Rzetelnie opracowane dane pozwalają lepiej wykorzystać środki budżetowe przeznaczone na ochronę środowiska (np. nikt nie postawi ekranów akustycznych do ochrony lasu). Pozwalają również określić z jakimi problemami i zagrożeniami należy zająć się w pierwszej kolejności (mieszkańcom może się wydawać, że problemem jest hałas, a tymczasem dużo większe zagrożenie może stanowić stan powietrza a także przeprowadzić oczyszczanie ziemi – https://promea.pl/oferta/oczyszczanie-ziemi). Analiza występujących trendów to doskonałe narzędzie dzięki któremu można wykryć prawdziwą przyczynę zanieczyszczenia (smog pochodzący z palenia w piecach CO a nie z zakładów przemysłowych).
Artykuł powstał dzięki: https://promea.pl/oferta/monitoring-srodowiska