Wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadza działalność wymagająca rekultywacji gruntu, są niejako zmuszeni do zgłoszenia się z odpowiednim wnioskiem, do właściwego starosty, pod względem miejsca w którym ma zostać przeprowadzona rekultywacja ziemi. Co jeszcze powinien wiedzieć przedsiębiorca?
Rekultywacja jest zagadnieniem, które swoje umocowanie prawne znajduje w ustawie z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 909 ze zm.). To właśnie w tym akcie prawnym zostało wyjaśnione pojęcie rekultywacji, które jest opisane jako przywrócenie i odnowienie gruntów, które zostały zniszczone lub zdewastowane, dodatkowo przywrócenie ich wcześniejszych właściwości związanych z ukształtowaniem terenu, jak również powrót do odtworzenia właściwości wodnych, glebowych, a co za tym idzie odbudowania i umocnienia znajdujących się w ich otoczeniu skarp oraz dróg.
Rekultywacja terenu natomiast jest w rozumieniu przepisów prawa przywróceniem wszystkich niezbędnych właściwości użytkowych gruntów i ziemi. Rekultywację terenu można przywrócić poprzez:
– odpowiednie ukształtowanie terenu,
– poprawę właściwości chemicznych i fizycznych terenu,
– odtworzenie odpowiednich właściwości gleby,
– uregulowanie cieków wodnych.
Rekultywacja dzieli się na:
– techniczną, która polega na ukształtowaniu glebowym gruntu,
– biologiczną, polegająca na ukształtowaniu czynnej pod względem biologicznym powierzchni gleby oraz świata roślinnego,
– chemiczną, na która składa się oczyszczenie gleby, korekta odczynu środowiska oraz zwiększenie żyzności gleby, co przyczynia się do jej stopniowej odnowy.
(http://www.hydrogeotechnika.pl/unieszkodliwianie-odpadow)
Uzgodnienie formalne rekultywacji
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na przeprowadzenie rekultywacji, powinni udać się z wnioskiem do starosty, odpowiedniego pod względem miejsca rekultywacji. Wniosek ten powinien zawierać:
– ograniczenia albo utratę wartości gruntów pod względem jego użytkowania,
– określenie osoby, która powinna zająć się procesem rekultywacji gleby,
– termin oraz odpowiedni kierunek przeprowadzenia rekultywacji,
– uznanie procesu za zakończony.
Gospodarka odpadami – odpowiednie regulacje prawne
W trakcie procesu rekultywacji wytwarza się odpady, które powinny być w odpowiedni sposób zutylizowane, a ich zdegradowanie powinno następować w sposób bieżący. Wszystkie kwestie dotyczące gospodarowania odpadami zostały zawarte w art. 180a ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 672), który opisuje wytwarzanie odpadów, natomiast odpowiedni sposób postępowania z odpadami został opisany w ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.). Natomiast wszystkie wzory niezbędnych wniosków oraz pism są dostępne na stronie www.prawosrodowiskowe.wip.pl