1.Zadania i czynności robocze.
Zasadniczym zadaniem kierownika działu finansowego i administracyjnego jest zarządzanie i prowadzenie finansów firmy. Jego funkcja w firmie jest bardzo odpowiedzialna niezależnie od charakteru przedsiębiorstwa. Zazwyczaj jego przełożonym może być np. główny księgowy, zastępca dyrektora albo wiceprezes do spraw finansowo-administracyjnych. Każda inicjatywa, którą wykazuje jest obciążona opinią oraz zaleceniami szefa. Musi zdawać relację ze swoich efektów pracy oraz podporządkowywać się do decyzji przełożonego. Kierownik jest odpowiedzialny za poprawna realizację powierzonych mu zadań oraz jest zobowiązany do przestrzegania dyscypliny finansowej. Do obowiązków kierownika należy opracowywanie propozycji i materiałów dotyczących strategii finansowo-administracyjnej firmy, tworzenie i wykonywanie planów finansowych, i finansowo-gospodarczych oraz programów wspierających produkcję od strony finansowej. Prowadzi również analizę sytuacji finansowa firmy, sporządza sprawozdania i raporty o jej przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz działalności inwestycyjnej. W firmach usługowych zadaniem kierownika jest przygotowywanie planów zakupów dla firmy, nawiązywanie kontaktów z kontrahentami i w efekcie realizacja zakupów. Ponadto kierownik zajmuje się prowadzeniem rozrachunków z dostawcami zagranicznymi. Będąc na stanowisku kierownika w firmie produkcyjnej należy kalkulować koszty produkcji, planować wydatki z wytworzeniem artykułu oraz zyski z jego sprzedaży. Kierownik pracuje nad optymalizacją kosztów produkcji. Aby osiągnąć najlepsze wyniki analizuje się rodzaje i miejsca powstania kosztów związanych z wytworzeniem danego produktu, sprawdzanie kosztów receptury, surowców, planowanie cen. W każdej firmie kierownik nadzoruje przebieg prac związanych z działalnością finansową firmy. Kontroluje dokumentację finansowo- rozliczeniową, czynności związane z prowadzeniem rachunku bankowego oraz obsługa kasy. Czuwa nad zrównoważonym przebiegiem płatności, funkcjonowaniem kont rozrachunków oraz środków pieniężnych. Współpracuje z bankami, agencjami ubezpieczeniowymi itp.
http://startcv.pl/wzor/podanie-o-prace-kierownik-dzialu-finansowego-i-administracyjnego
Środowisko pracy
Do dyspozycji kierownika działu ds. finansowo- administracyjnych należy biuro wyposażone w nowoczesne meble oraz potrzebne urządzenia tj. telefax, telefon, drukarka, a także odpowiednio oprogramowany komputer. Kierownik będzie również przebywał w innych pomieszczeniach biurowych, gdzie pracują jego podwładni. W związku z współpracą kierownika z licznymi instytucjami, będzie przebywać w różnych urzędach oraz firmach.
Charakter pracy kierownika wymaga kontaktów nie tylko z podwładnymi, ale także z szefostwem oraz kierownikami innych działów. Reprezentuje firmę za zewnątrz, prowadzi negocjacje z innymi firmami oraz klientami. Kierownik powinien mieć rozwinięte umiejętności pracy w grupie i kierowania zespołem. Kierownik przeważnie pracuje w stałych godzinach pracy w wymiarze ośmiu godzin dziennie. Istnieje możliwość pracy w nadgodzinach. Nie jest wymagana praca w dni ustawowo wolne od pracy. Kierownik działu powinien być dyspozycyjny. Jest to związane z różnorodnymi obowiązkami. Kierownik pełni dwie role w firmie jako przełożony oraz jako podwładny.
Wymagania psychologiczne, wymagania fizyczne i zdrowotne, warunki podjęcia pracy w zawodzie.
Oprócz merytorycznego przygotowania, wymaga się od kierownika zdolności interdyscyplinarnych. Kierownik powinien mieć doskonałą pamięć oraz podzielność uwagi. Pożądane są umiejętności szybkiego, logicznego myślenia i podejmowania trafnych decyzji podczas wykonywania analiz dotyczących sytuacji finansowej firmy. Kierownik powinien być obdarzony cechami takimi jak precyzyjność oraz spostrzegawczość podczas wykonywania kontroli lub operacji finansowej. Kolejną ważną cechą jest pomysłowość i odwaga z wykazaniem inicjatywy oraz umiejętność do dobrego przedstawienia pomysłu. Kierownik ma obowiązek zdążyć w terminie oddać wszystkie projekty, dlatego powinien się cechować terminowością oraz umiejętnością pracy w stresie. Z ogromna aprobatą szefostwa spotykają się zdolności urzędnicze i organizacyjne. Kierownik powinien opanować prowadzenie pracy i funkcjonowanie danego działu, jak i dostosowanie się do przepisów, standardów, procedur finansowych i administracyjnych, a także organizowanie własnej pracy. Dodatkowym atrybutem jest posiadanie odpowiednich zainteresowań np. menadżerskich, urzędniczych, naukowych. Przy wyborze tego stanowiska, warto się zastanowić, czy w kręgu naszych zainteresowań jest matematyka, ekonomia, prawo, informatyka oraz obsługa komputera. Dobry stan zdrowia jest relewantną cechą kierownika działu. Nie jest wymagana doskonała sprawność fizyczna czy silna budowa ciała, gdyż jest to praca biurowa. Funkcji kierowniczych nie powierza się osobom o słabej psychice, mającym problemy komunikacyjne czy mające wahania nastrojów. Warunkami podjęcia stanowiska kierownika działu finansowego i administracyjnego są: wyższe wykształcenie o profilu finanse i rachunkowość bądź bankowość, studia podyplomowe w zakresie administracji i zarządzania, a także specjalistyczne kursy, które są dodatkowym walorem. Istotna jest biegła znajomość oprogramowań komputerowych związanych z finansami. W przypadku ubiegania się o etat w firmach międzynarodowych konieczna jest biegła znajomość języka obcego.
http://startcv.pl/wzor/list-motywacyjny-kierownik-dzialu-finansowego-i-administracyjnego
Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwości pracy przez dorosłych, zawody pokrewne, polecana literatura.
Człowiek na stanowisku kierownika działu finansowego oraz administracyjnego ma szerokie pole do dostania awansu, który jest związany z posiadanymi kwalifikacjami oraz efektami dotychczasowej pracy. Zależnie od struktury i rodzaju instytucji można zostać: głównym księgowym, dyrektorem finansowym, zastępcą dyrektora lub wiceprezesem ds. finansów, a także zastępcą dyrektora generalnego ds. finansowo-administracyjnych. Za awans można traktować przyjęcie tego samego stanowiska w większej firmie lub w międzynarodowym przedsiębiorstwie oraz otrzymanie wyższej pensji. Na stanowisku kierownika działu ds. finansowo- administracyjnych przyjmuje się osoby dorosłe w każdym przedziale wiekowym. Przyjęcie na stanowisko jest uwarunkowane wysokimi kwalifikacjami, umiejętnościami oraz doświadczeniem. Przeważnie zatrudnia się osoby pomiędzy 30 a 45 rokiem życia. W niektórych firmach między narodowych średnią wiekową się obniża. Wyróżnia się zawody pokrewne: technik ekonomista, główny księgowy, dyrektor finansowy itp.
Możliwości zatrudnienia oraz płace
Możliwości pracy na stanowisku kierownika działu ds. finansowo-administracyjnych są stwarzają różnego rodzaju urzędy i firmy, które mają kilka działów w tym finansowy i administracyjny, samorządy, administracja rządowa. Istnieje również możliwość samozatrudnienia. Takie firmy mają swoje siedziby w większych aglomeracjach miejskich. Zarobki kierownika działu kształtują się powyżej średniej krajowej. Jednak w zależności od rodzaju firmy, jej zamożności oraz posiadanych przez pracownika kompetencji, wynagrodzenie kierowników może się różnić. Na tym stanowisku mogą pracować osoby niepełnosprawne oraz osoby mające pewne dysfunkcje zdrowotne.
http://startcv.pl/wzor/cv-kierownik-dzialu-finansowego-i-administracyjnego