Sprzedaż nieruchomości nie jest czynnością prostą. Niewiele osób zna się na rynku nieruchomości. Sprzedający najczęściej nie mają odpowiedniej wiedzy i popełniają sporo błędów. Przed sprzedażą należy odpowiednio się przygotować aby nie popełniać błędów, które przyniosą sprzedającemu straty. Podpowiemy, jak uniknąć kilku najczęściej popełnianych błędów przy sprzedaży nieruchomości, czy też przy sprzedaży udziałów nieruchomości. Skupy udziałów w nieruchomości są coraz popularniejsze w Polsce.
Brak planu sprzedaży
Główne cele sprzedającego to jak najszybsza sprzedaż obiektu oraz uzyskanie jak najlepszej ceny. Aby osiągnąć te cele należy wcześniej przygotować dobry plan sprzedaży. Należy unikać popełniania pochopnych decyzji oraz sugerowania się opiniami ludzi, którzy nie znają się na rzeczy. Plan sprzedania nieruchomości musi obejmować cały proces sprzedaży od chwili podjęcia decyzji o sprzedaniu nieruchomości, po przekazanie nieruchomości kupującemu. Pomiędzy tymi etapami występuje szereg innych, które trzeba też zaplanować. Są to: kompletowanie odpowiedniej dokumentacji, określenie ceny, przygotowanie do sprzedaży nieruchomości, promowanie swojej oferty na rynku, pokazywanie nieruchomości ewentualnym nabywcom, zawarcie umowy sprzedaży. Brak planu sprzedaży może powodować negatywne skutki takie jak opóźnienie się sprzedaży, czy sprzedaż po niższej cenie. Aby uniknąć niespodzianek w procesie sprzedaży warto skorzystać z usług specjalisty w tej dziedzinie.
Błędna wycena nieruchomości
Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez niedoświadczone osoby, które chcą sprzedać nieruchomość. Odpowiednia cena nieruchomości musi być ustalona w oparciu o: sytuację na rynku, popyt, lokalizację oraz stan techniczny nieruchomości. Zbyt wysoka cena już na początku zniechęci nabywców. Sprzedaż będzie niemożliwa lub będzie trwała bardzo długo. W przypadku wystawienie zbyt niskiej ceny sprzedaż przebiegnie szybko ale sprzedający straci pieniądze. W przypadku nieumiejętności określenia ceny nieruchomości trzeba zwrócić się do doświadczonego pośrednika, który zna sytuację na rynku. Pomoże od w profesjonalnej sprzedaży czy to pojedynczej nieruchomości, czy też czegoś innego. Skup udziałów nieruchomości także należy do zadań pośredników.
Zgłoszenie nieruchomości do dużej liczby biur pośrednictwa.
Nawiązanie współpracy z wieloma pośrednikami jest sporym błędem sprzedających nieruchomość. Wydaje się, że im więcej ludzi pomaga sprzedać nieruchomość, to szybciej dojdzie do transakcji. Nie jest to jednak prawdą. Efekt jest zazwyczaj odwrotny.
W tym przypadku problemem jest pojawienie się mnóstwa ofert sprzedaży tej samej nieruchomości. Często oferty różnią się między sobą, co powoduje spadek wiarygodności tej nieruchomości i jej sprzedawcy. Najlepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z jednym, dobrej klasy pośrednikiem, który umiejętnie będzie reklamował naszą nieruchomość i przyczyni się do szybkiej jej sprzedaży.
Oferowanie nieruchomości nieprzygotowanej do sprzedaży
W przypadku sprzedaży nieruchomości liczy się także jej wygląd. Istotne jest wrażenie, jakie zrobi na potencjalnym nabywcy. Przed sprzedażą warto dokonać odpowiednich zabiegów takich jak mycie okien, drzwi, ścian, drobny remont. Podstawą jest gruntowne posprzątanie nieruchomości. Ważny jest także porządek w stanie prawnym.
Pokazywanie nieruchomości, która nie jest odpowiednio przygotowana do sprzedania znacznie wydłuży czas sprzedaży lub w ogóle uniemożliwi jej sprzedaż. Trzeba koniecznie sprawdzić stan prawny nieruchomości. Wszelkie problemy należy rozwiązać przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż. Warto zadbać o wygląd nieruchomości aby prezentowała się jak najlepiej i żeby potencjalny kupujący był zachwycony jej wizualnym stanem.
Słaba promocja oferty Nawet najlepiej wykonana oferta o dobrej, skalkulowanej cenie nie zda się na nic, jeżeli nie trafi do potencjalnych nabywców naszej nieruchomości. Bardzo ważna jest promocja naszej oferty.
Słaba reklama spowoduje, że czas sprzedaży nieruchomości bardzo się wydłuży. Wielu klientów, którzy mogliby kupić naszą nieruchomość może się nawet o niej nie dowiedzieć. Warto zainwestować pewną kwotę pieniędzy w promocje naszej oferty. Sprawi to, że prawdopodobieństwo jej sprzedaży zdecydowanie wzrośnie. Warto wybrać odpowiednie serwisy, gazety i inne środki przekazu, w których zamieścimy nasze oferty i będziemy je promować. Dobrze jest nawiązać współpracę z sieciowym biurem nieruchomości, które jest w stanie świetnie zareklamować naszą ofertę.
Częste zmiany warunków transakcji
Zmiany cen na wyższą, a także nagłe jej opuszczanie nie wpływa dobrze na odbiór naszej oferty. Zbyt częste i pochopne zmiany dotyczące naszej oferty raczej zniechęcą zainteresowanych naszą nieruchomością.
Skutkiem pochopnej zmiany warunków sprzedaży może być wycofanie się zainteresowanych zakupem. Jeżeli ktoś obserwuje naszą ofertę i widzie częste zmiany, bardzo często może się zniechęcić, gdyż stwierdzi, że może to być jakaś próba naciągnięcia. Ofertę sprzedaży można zmieniać ale tylko w uzasadnionych okolicznościach. Wszelkie zmiany warto konsultować z dobrym pośrednikiem, który oceni czy to ma sens.
Ukrywanie istotnych informacji o nieruchomościach
Bardzo dużym grzechem sprzedających jest utajnianie informacji na temat nieruchomości, które są istotne. Ukrywane informacje często dotyczą przeszłości nieruchomości, jej stanu technicznego oraz jej stanu prawnego. Ujawnienie wszelkich informacji nawet tych niekorzystnych raczej nie przyczyni się do sprzedaży nieruchomości ale w przyszłości pomoże uniknąć wielu problemów. Należy pamiętać, że prawda kiedyś wyjdzie na jaw. Warto być uczciwym i nie okłamywać potencjalnych zainteresowanych naszą nieruchomością.